BASIN BÜLTENİ

Bülten No : 2020/001         Tarih: ../../2020

 

Konu : Genç Akademi Spor Kulübü Derneği tarafından yürütülen AB projesi ve “Hippoterapi Türkiye” merkezinin işleyişi

 

AB-Türkiye Delegasyon projesi olan Hippoterapi Türkiye Hizmet Vermeye Devam ediyor

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi bünyesinde AB desteğiyle kurulan Hippoterapi Türkiye merkezi, COVID-19 tedbirleri kapsamında kapılarını açtı.

Ülkemizin birçok ilkini gerçekleştiren Eskişehir, yepyeni bir ilke daha imza atmaya hazırlanıyor. Dünyada uygulama alanı giderek genişleyen önemli bir terapi yaklaşımı olan hippoterapinin ülkemizdeki en önemli merkezi AB desteğiyle Eskişehir’de kuruluyor. Genç Akademi Spor Kulübü tarafından yürütülen “Let’s Develop Networks and Create Opportunities for Hippotherapy” projesi kapsamında ESOGÜ kampüsü içinde faaliyete geçiyor.

 

Özel çocuklara özel terapiler

Projenin akademik bilim kurulu koordinatörü Prof. Dr. Şükrü Torun yönetiminde yürütülen bilimsel yapılanma ve araştırmalar çerçevesinde sağlık alanını destekleyici modeller geliştirerek Türkiye’deki hippoterapi araştırma ve uygulamalarına öncü katkılar sunmayı hedefleyen merkezde, öncelikle Otizm Spektrum Bozukluğu, Serebral Palsi, Down Sendromu ve Özgül Öğrenme Güçlüğü vb. gibi sorunları olan çocuklara uygulanması öngörülen terapilere yer verilecek. Projenin ulusal ortaklarından olan Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğünün organizasyonu ile proje kapsamında görev yapan uzman hippoterapistler, haziran ayından bu yana hijyen ve koruma önlemlerine uygun olarak at destekli terapi seanslarını sürdürüyordu pandeminin tekrar alevlenmesi ile birlikte önlemler kapsamında terapilere kısa süreliğine ara verilmesi kararı alındı. 46 ay boyunca devam edecek proje kapsamında en az 100 çocuğumuzun terapi hizmetlerinden faydalanması ve bu bağlamda çok sayıda akademik çalışmanın yürütülmesi amaçlanıyor.

 

Eskişehir’e dev AB desteği

Hippoterapi Türkiye, Avrupa Birliği tarafından kabul gören ve finanse edilen “Let’s Develop Networks and Create Opportunities for Hippotherapy” isimli, sağlığa erişim kapmasında Türkiye’de Hippoterapi ağının oluşturulmasını amaçlayan bir AB projesidir. Hippoterapi Türkiye projesi; Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü, Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü, Eskişehir Bilecik Veteriner Hekimler Odası, Arslan Spor Kulübü Derneği ve Gençleri Geleceğe Hazırlama ve İşsizlikle Mücadele Derneği gibi ulusal ortaklar yanında, uluslararası düzeyde dünyanın önde gelen Hippoterapi kuruluşlarından Çekya Hippoterapi Federasyonu ve Çekya’da bir engelli derneği olan Handy Club Ostrava ortaklığını da kapsıyor.

 

Yıldırım: “Ülkemiz atlı terapiyle tanışacak.”

Proje hakkında açıklamalarda bulunan Genç Akademi Spor Kulübü Başkanı ve proje yasal temsilcisi Dr. Cafer Yıldırım, Genç Akademi Spor Kulübü ve oluşturulan konsorsiyum tarafından yürütülecek projenin 46 ay süreceğini ve AB tarafından yaklaşık 338.000 euroluk desteğe layık görüldüğünü belirtti. Projede temel hedefin Türkiye’de kalıcı bir Hippoterapi ağı oluşturmak olduğunu kaydeden Yıldırım, Hippoterapi Federasyonun temellerinin de bu ağ çerçevesinde atılabileceğini bildirdi. Böylece Türkiye’nin bilimsel yöntemlerle yürütülen at destekli terapiyle resmen tanışacağını ifade eden Yıldırım, “Ülkemiz için önemli bir altyapıyı hayata geçirecek bu projede tüm ortaklarımıza ve iş birliği kuruluşlarımıza teşekkür ediyoruz.” şeklinde konuştu.


Top